Chyba
  • Šablona pro toto zobrazení není dostupná. Kontaktujte prosím správce webu.
čtvrtek, 28 listopad 2013 15:00

Zámecká knihovna vydává na obdiv své unikáty

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

V roce 1966 byla do kláštereckého zámku uložena knihovna z fondu zámeckých knihoven Národního muzea v Praze.

Jednalo se přibližně o 30.000 svazků knih původem z Klášterce nad Ohří, Červeného Hrádku, Hasištejna a Hauenštejna. Tento knihovní fond má encyklopedický charakter a tvoří ho knihy ze 16. – 20. století. Původními majiteli byli Thunové a Salmové.
„Knihovna byla v roce 1966 umístěna v přízemí kláštereckého zámku v dřevěných regálech a veřejnosti byla nedostupná. Před dvěma lety jsme se rozhodli, že knihovnu částečně zpřístupníme a přesuneme ji do důstojnějších prostor," mluví o unikátní sbírce ředitel zámku Ing. Hybner. „Nejprve bylo přibližně 5000 svazků přemístěno na zámek Červený Hrádek, kam historicky patřily. Poté jsme loni zprovoznili a pro veřejnost zpřístupnili v rámci okruhu Atraktivity dvě křídla knihovny v prvním patře zámku, kde je možné vidět přibližně stejný počet svazků vzácných knih, jaký jsme přemístili na Červený Hrádek. A letos na podzim byl dobudován v jižním křídle prvního patra zámku depozit pro zbylých 20 tisíc svazků knih. Tento depozit bude ale pro veřejnost uzavřen a zpřístupněn pouze ve významných dnech, jako jsou například Dny evropského dědictví."
Tuto logisticky náročnou akci by nebylo možné uskutečnit pouze vlastními silami, a proto ředitel zámku Ing. Petr Hybner touto cestou děkuje zaměstnancům knihovny Národního muzea v Praze, panu Šedivému z Městského úřadu v Klášterci nad Ohří a panu Jaroslavu Faktorovi.

Další informace

  • Autor fotografií: -
  • Více fotografií: -