Chyba
  • Šablona pro toto zobrazení není dostupná. Kontaktujte prosím správce webu.
čtvrtek, 27 únor 2014 14:31

Vystavovatel Jiří Mládek je absolutním pánem Merkuru

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Uslyšíme-li slovo MERKUR, zřejmě každému se v myšlence vybaví planeta naší sluneční soustavy. Ovšem v naší zemi toto slovo znamená - hlavně u starší generace - vzpomínku na nejznámější českou hračku.

Merkur, to je totiž značka kovové stavebnice a vláčků, která vznikla počátkem minulého století v Polici nad Metují.
Začátky slavné české hračky - stavebnice Merkur - se spojují s rokem 1920. Tehdy založil Jaroslav Vancl firmu Inventor, jejíž vznik se uskutečnil po patentování originální konstrukce dětské kovové stavebnice Inventor. Jednotlivé díly z kovu se tehdy k sobě spojovaly ještě kovovými háčky. Od roku 1925 přichází s novým systémem a kovové části se k sobě spojují maticemi a šroubky. Rovněž je z této doby užíván název Merkur. Do historie její výroby bohužel zasáhla jak II. světová válka, tak i znárodňování, privatizace i konečný krach firmy. I přes to všechno tato hračka nakonec ustála všechny nepříznivé doby a díky Ing. Jaromíru Křížovi, který se ani po komplikacích nevzdal a Merkur oživil, přišla opět její záchrana. V posledních letech tak vznikají stále nové typy stavebnice Merkur a objevují se na českém i zahraničním trhu. A může se honosit titulem za nejdéle se vyrábějící hračkou v naší zemi.
O propagaci stavebnice Merkur se ale nejvíce zasloužil Jiří Mládek z Kyškovic u Roudnice nad Labem, který se dětské kovové stavebnici věnuje cca od r. 1975 a který v současné době vystavuje část své sbírky na zámku v Klášterci nad Ohří. Jiří Mládek je zaníceným sběratelem stavebnic značky Merkur, která ho ovlivnila na celý život.
„Tyto děrované plíšky jsou pro mne neuvěřitelnou fascinací i životním prokletím, pocházející z mých dětských let,“ vzpomíná na své první setkání s touto stavebnicí. „Už ve čtyřech letech jsem dostal od svého strýce stavebnici Trix, která mě ovlivnila na celý život. S Merkurem jsem si ale hrával až ve školních letech u svého kamaráda, protože rodiče mi ho nikdy nekoupili. K vánocům pod stromeček jsem dostával samé „praktické dárky“ jako knížky, ponožky atd. A přesto, že rodiče věděli, že jsem byl od mala technicky zručný, nikdy jsem Merkur pod stromečkem nenašel, ač jsem si ho moc přál. Prostě na něj neměli. Kamarádi ze školy se chlubili, co vše dokázali z Merkuru postavit, jen já jsem neměl čím. Tenkrát jsem to bral jako křivdu a zařekl jsem se – až budu jednou velký, tak si nakoupím ty největší Merkury, abych mohl postavit něco velikého – no, a teď si to plním,“ říká už s úsměvem člověk, jehož pýchou je „Ocelové město“ vycházející z fantazií Julese Verna. Tato stavba, která je v současné době součástí expozice muzea stavebnice Merkur v Polici nad Metují se dá velikostí přirovnat k slavnému Třebechovickému betlému, ovšem s tím rozdílem, že místo figurek a domečků zde figurují nejrůznější vynálezy a technická monstra přelomu 19 a 20 století. A ještě jedním nepodstatným detailem. Neustále roste jak jeho rozloha, tak váha. K tomuto „monstru“ ale bylo potřeba sehnat neuvěřitelné množství dílků stavebnice. „Vlastně jsem měl paradoxně štěstí. Dříve byly snad všechny školy touto stavebnicí vybaveny a žáci se na ní učili poznávat základy techniky. Jenže v polovině devadesátých let byly dost nešetrně hodiny polytechnické výuky zrušeny a tím pro mně vlastně nastal velký příliv součástek od různých školníků, kteří se o mě dozvěděli. Dalším velmi důležitým mezníkem bylo pro mne seznámení právě s panem Křížem, který když uviděl, jak ocelové město začíná růst, napadla nás společná myšlenka zřídit muzeum stavebnice Merkur. To mělo být původně přímo v továrně na výrobu této fantastické hračky, ale nakonec se k našemu nápadu přidalo i město Police nad Metují a poskytlo prostory po bývalé zemědělské škole. Ve finále se ukázalo, že rozhodnutí to bylo více než správné,“ usmívá se šibalsky Mládek.
Ocelové město v tuto chvíli totiž zabírá více než 25 m2 plochy a váží více jak 1200 kilogramů! Jeho stavba začala v roce 2000, svou podobu však získalo až o sedm let později. Padlo na něj mnoho stovek částí stavebnice, ale také více jak 150 tisíc šroubků a matiček. Však také při pohledu na něj nejeden návštěvník kroutí nevěřícně hlavou, jaký že šílenec tohle dokázal sešroubovat dohromady. A jeho stavba by se stále měla rozrůstat o další části. Bohužel zatím už není kam, místnost je plná. Ale je prý přislíbeno, že další prostory se připravují. Kam až tedy město vyroste, to zatím netuší ani jeho autor. Merkur je vlastně zázračná hračka, která dříve chytla za srdce nejednoho kluka. Jenže v současné době, která je přetechnizovaná a zahlcená elektronickými vymoženostmi, se zdá skoro jako sci-fi přimět zase děti, aby tuto hračku přijaly za svou. S tím se však Jiří Mládek nesmiřuje. Merkur vystavuje po celé republice a o jeho putovní výstavy je ohromný zájem. Na nich můžete najít nejen neuvěřitelné unikáty, ale také si sami vyzkoušet z této stavebnice něco postavit. A nezapomeňte, že Merkur není značka jen kovové stavebnice, ale také vláčků. A že jich několik na klášterecké výstavě - která je pro Jiřího Mládka jubilejní šedesátá - uvidíte, o tom není pochyb.
Tak si udělejte čas a přijďte zavzpomínat na své mládí. Výstava potrvá až do 18. 5. 2014. -rony-

Další informace

  • Autor fotografií: -
  • Více fotografií: -