Chyba
  • Šablona pro toto zobrazení není dostupná. Kontaktujte prosím správce webu.
čtvrtek, 28 listopad 2013 15:05

Češi zažili první Národní potravinovou sbírku

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

V Česku proběhla 16. listopadu 2013 ojedinělá akce. Ve 111 hypermarketech a supermarketech, a to celkem v 63 městech, mezi které se zařadil i Klášterec nad Ohří, vypukla první Národní potravinová sbírka.

Ta se snažila upozornit na plýtvání jídlem, ale i rostoucí počet Čechů ohrožených chudobou. V tento den tak lidé mohli na desítkách míst v Česku darovat konzervy, pytlíkové polévky či těstoviny. Nakupující dostali při příchodu do obchodu od dobrovolníků leták s nejpotřebnějšími trvanlivými potravinami a během nakupování je mohli přidat ke svému nákupu. Poté je dali do sběrných košů umístěných za pokladnami. Lidé mohli přinést i potraviny z domova. Nashromážděné jídlo putovalo prostřednictvím takzvaných potravinových bank do azylových domů, zařízení pro seniory, dětských domovů či humanitárních organizací. Cílem sbírky bylo také poukázat na problematiku chudoby v Česku, protože pod hranicí chudoby žije téměř 10 procent lidí, kterým v měsíčním rozpočtu často nezbývá ani na základní potraviny. A podle údajů Centra pro sociální a ekonomické strategie Univerzity Karlovy, je ohrožen chudobou dokonce téměř každý pátý obyvatel Česka.

Přišlo na adresu redakce:
Sobota 16. listopadu, den první národní potravinové sbírky. Těším se, jdu jako dobrovolník pomáhat při jejím zajištění do místního hypermarketu. Nejsem sama, dopoledne jsme tu čtyři. Jedna z nás, krásná mladá dívčina - určitě bude „tahákem" pro ty, kteří budou chtít do sbírky přispět. Nejprve má místo u přebírání zboží, asi po hodině jednu z nás vystřídá u vchodu, rozdává letáky a informuje zákazníky o účelu sbírky. Jako „tahák" se rozhodně neosvědčila, zpětná vazba některých nakupujících a jejich mimika jsou neuvěřitelné. Namísto toho, aby ocenili, že se věnuje dobrovolnické práci a sobotní dopoledne neproleží u televize, chovají se k ní daleko odmítavěji, než k nám ostatním. Raději ji vystřídáme, nechceme, aby na základě takových zkušeností ztratila zájem o dobrovolnou práci. Negativní dojem z chování některých lidí rychle mizí při pohledu do plnících se košíků s potravinovou pomocí. V poledne jich už bylo více než 100 kilo! Radost z toho, že čas strávený u vchodu do hypermarketu má smysl, je velká. Nezkazí nám ji nikdo, ani ti, kteří byli nepříjemní. Jsme totiž rády, že těch, kteří nás vyslechli, bylo víc. A děkujeme všem, kteří do sbírky přispěli, radost udělali nejen potřebným, ale taky nám, dobrovolníkům.

Lenka Antolová

Další informace

  • Autor fotografií: -
  • Více fotografií: -